Petr Bakla  
 

 

 
 


Elsewhere (2017) for ensemble

fl, ob/eh, cl, fg, cor, tp, tbn, tba, 2 vln, vla, vlc, cb

Commissioned by Brno Contemporary Orchestra

- duration: 15'

- premiered on 31 January 2018 by Brno Contemporary Orchestra, conducted by Pavel Šnajdr,
at the Besední dům philharmonic hall, Brno, CZ


EN
Hold all things constant, don´t add "expression", don´t build phrases… just what is there: straight notes in time, pure instrumental sound of a fairly standardized ensemble, carefully balanced yet unchanging dynamic levels. Layers of sound that go on and on, interfering. Music to be observed: showing rather than saying (to paraphrase Peter Ablinger).


CZ
Když mě Pavel Šnajdr, dirigent BCO, požádal o pár slov k "propagaci" objednané skladby, která má dnes večer premiéru – a chtěl to rychle –, napsal jsem: "Poslouchejte, jako byste pozorovali oblaka – dejme tomu, že oblaka zimní; letí rychle a vy máte daleký výhled a chvíli času. Nepředstavujte si to, jenom tak prosím poslouchejte." Vždycky jsem měl pocit, že člověk má být v těchto ohledech opatrný a málomluvný, ostatně proč by měly být autorovy beztak podružné pocity vůbec nějak důležité, může to udělat víc škody než užitku. Ale když už mi to takhle ujelo, tak dodám, že Elsewhere je spřízněna s druhou částí mé orchestrální skladby Classical blend / Weihnachtsoratorium a se Smyčcovým triem č. 2, a že jsem všechny tři skladby psal na přelomu podzimu a zimy. A že jsou nepřehlédnutelně příbuzné i přesto, že každá vznikala dost odlišným způsobem, o různosti provozovacího aparátu nemluvě. Elsewhere pak odráží moji zase o kus se prohloubivší nepotřebu (a nechuť a také neschopnost) do hudby jakkoli "inscenačně" zasahovat, (de)formovat ji takříkajíc zvenku. Teď už ani moc nepoužívám po tolik let pro mně nezbytné tření tichého s hlasitým, a hudebníky pronásleduji s požadavky, aby vše znělo pořád stejně, aby tóny nezačínaly a nekončily obvyklou artikulací, a předepisuji jim nicneříkající dynamiky typu mp a poco f – protože mi připadá, že věc je nejzajímavější tehdy, když je co nejvíce sama sebou, a že teprve když se záměrně snažíme o to, aby vše zůstávalo neměnné a ploché, mohou vytanout skutečné, nenakašírované proměny a reliéfy, a může svobodně zaznít to, nač záměr nedosáhne.
Název může znamenat "jinde", ale také "jinam". Zůstávám u angličtiny, protože mi tahle obojakost vyhovuje (nechci se rozhodnout).