Petr Bakla  
   

 

About

 
  News
Works
CDs
About
Contact

EN
Petr Bakla, born 1980 in Prague, devotes to creating notated music for acoustic instruments, from solo to orchestra. In his compositions, he is interested in constructing situations and structural contexts in which basic musical elements can acquire a unique expressiveness and energy. A frequent feature of Bakla's work is a simultaneous course of two musical/sound layers which, although usually markedly differing in dynamics to allow for a sense of "figure and background", are not mutually subordinating - they are of equal importance, their "friction" creating specific tension and ambiguity.

Petr Bakla's music has been played in Europe and the USA, in many cases commissioned and/or performed by distinguished ensembles, soloists and conductors. Of particular importance for him has been his collaboration with the Ostrava Days festival, which has made possible the performance of numerous works of his for large ensemble or symphony orchestra.


CZ
Petr Bakla se narodil v roce 1980 v Praze. Věnuje se vytváření notované hudby pro akustické nástroje, od sólových skladeb po kompozice pro orchestr. Zajímají ho situace a souvislosti, v nichž základní hudební materiál nabývá zvláštní expresivity a energie. Obvyklým rysem Baklových skladeb je také práce se simultánním průběhem dvou zvukových vrstev, které, ač zpravidla dynamicky výrazně odlišené na způsob "figury a pozadí", nejsou ve vztahu vzájemné podřízenosti – jsou rovnocenně důležité a společně generují specifické napětí a pocit nejednoznačnosti.

Baklovy skladby jsou uváděny v Česku, v evropských zemích i v USA, často v podání renomovaných interpretů a na jejich objednávku. Zvláštní důležitost má pro něj spolupráce s Ostravským centrem nové hudby, jež opakovaně umožnila realizaci skladeb pro velké ansámbly či symfonický orchestr.


Magisterská diplomka K melodickému aspektu soudobé hudby
(česky)
Petr Bakla

photo: Karel Šuster